
A Bnsg elhelyezkedse
Bnsg avagy Bnt (nmetl, romnul, szerbhorvtul Banat, szerbl Банат) fldrajzi s trtnelmi rgi a Krpt-medence dlkeleti rszn.
Fekvse
A Bnsg termszetes fldrajzi hatrai dlen a Duna, nyugaton a Tisza, szakon a Maros keleten pedig a Ruszka-havas, valamint a Temes s a Cserna folyk vlgye a Dli-Krptok lbainl.
A Bnsg nagyobb rsze, a Temeskz (ms nven Bnsgi-alfld) az Alfldhz tartoz sk vidk, mg a terlet dlkeleti rszt a Bnsgi-hegyvidk foglalja el. Az utbbi rszei a Krass-Szrnyi-rchegysg, Szemenik-hegysg, Alms-hegysg, Lokva-hegysg s Orsovai-hegysg (Szretinye-hegysg). A Bnsgi-hegyvidk legmagasabb cscsa a Szemenik-hegysgben emelked Gzna (Piatra Goznei, 1447 m.)
A rgi hrom llamhoz tartozik: a nagyobbik rsze (18 945 km²) a Kelet-Bnsg, amely Romnia terlethez tartozik, a kisebbik rszt (9307 km²) kitev Nyugat-Bnsg a szerbiaiVajdasg terletn helyezkedik el, illetve egy csekly rsze (217 km²) Magyarorszgon tallhat, Csongrd megye dli rszn.
A Bnsg fldrajzi s kulturlis egysget kpez Bcska s a trtnelmi Erdly kztt. A romniai rszt ugyanakkor a mai szhasznlat szerint ltalban a tgabb rtelemben vett Erdly rsznek tekintik.
Lakossga
A terlet etnikailag nagyon sznes: a tbbsget a romnok s a szerbek alkotjk, de kisebb szmban lnek itt magyarok, nmetek, romk, szlovkok, ukrnok, horvtok, csehek, bnti bolgrok is.
A Bnsg terlete 1525-ban trtnt Temesvr eleste utn fokozatosan elnptelenedett, 1717-re az egykori gazdag s termkeny mezgazdasgi vidk fokozatosan elparlagosodott, elvadult. A terlet rgi birtokosainak jogignyt a bcsi kormny a trkk kizse utn nem ismerte el, az egsz terletet kincstri tulajdonba vette s 11 vidkre osztotta fel Temesi Bnsg nven, melyet katonailag Bcsbl irnytott.
A beteleptsek els vtizedeiben fleg nmet katolikus telepesek rkeztek. 1724-tl Mercy tbornok az itt indtott nagyszabs mocsr lecsapolsi s folyamszablyozsi munklatokhoz is nmet telepeseket toborzott. 1720 s 1740 kztt a nmeteken kvl kisebb csoportban vndoroltak be olasz, spanyol s francia telepesek is, akik azonban rvid idn bell elnmetesedtek. Ezen kvl kevs szerb is lt itt mr a trk hdoltsg alatt is, s 1737-ben a trk ell Oltnibl menekl katolikus bolgrok is engedlyt kaptak az itteni letelepedsre. A romnoknak is voltak a Temeskz krnyki hegyvidkeken teleptssel kialaktott falvai a 18. szzadtl kezdve, s ez idtl kezdve keletkeztek szlovk s cseh falvak is Torontl vrmegye s Temes vrmegye dli rszn.
1763-ban indult a beteleptsek msodik nagy hullma Mria Terzia benpestsi trvnye nyomn, de II. Jzsef idejben is jelents volt a nmet bevndorls.
Legutolsknt a magyarok telepedhettek le a krnykre. Ideteleptsket kis rszben a kincstr nagyobbrszt a fldesurak szerveztk. A fldesri teleptsek nagyrsze szerzdses dohnykertsz kzsg volt, radsul ezek kzl sok csak nhny vig llt fenn, lakossga ksbb sztszledt, vagy msutt telepedett le.
A 18. szzad vgn ideteleptett tiszntli s srkzi reformtus magyarokbl jtt ltre Vgvr (Rittenberg). 1781-ben Bks vrmegyei reformtusok kltztek Ittebre, 1782-ben Cskra fels magyarorszgi katolikusok, 1783-ban Heves vrmegyeiErdtelekrl rkezett telepesek szlltak meg Prdnyban, de a Bga radsai miatt telekre s mg tbb ms kzsgbe kltztek t. Szeged vidki, Csongrd- s Csand vrmegyei dohnykertszek alaptottk 1804-ben Szajn, 1806-ban Magyarszentmrton, 1819-ben Majlthfalva, 1823-ban Gtalja, 1835-ben Udvarszlls, 1840 krl Magyarszentmihly, rmnyhza s mg tbb kzsget. A 2. vilghbor utn a jugoszlviai nmeteket kiteleptettk, a romniai Bnsgban - a falvak kivtelvel - a nagyobb vrosokban s a resicai iparvidken az jabb idkben odakltztt magyar munkssg l.
Kzigazgatsa
A Kelet-Bnsg (romniai Bnt) hrom megyt foglal magba: Arad megyt (Arad) rszben, valamint Temes (Timi) s Krass-Szrny (Cara-Severin) megyket. A romniai Bnsg kzpontja a Bga foly partjn fekv Temesvr (Timioara). A Bnsgnak a Vajdasghoz tartoz nyugati rszt nagyjbl hrom kzigazgatsi egysg fedi: az szak-bnsgi krzet, a Kzp-bnsgi krzet s a Dl-bnsgi krzet, egy kis terlet – Palilula kzsg (jrs) – pedig Belgrd rsze lett. A vajdasgi Bnsg legnpesebb vrosai Nagybecskerek (Zrenjanin) s Pancsova (Panevo).
Legnagyobb vrosok
A Bnsg jelenlegi felosztsa
Trtnete
A Temesi Bnsg trkpe (1718-39)
A kzpkori Magyar Kirlysg rszt kpez Temeskz, valamint a szomszdos Krass s Szrnysg terlete az 1526-os mohcsi vsz utn trk uralom al jutott. A terlet keleti harmadt ugyanakkor az Erdlyi Fejedelemsg vette birtokba, s ez a rsz a Partium rszt alkotta. Amikor a pozsarevci bke (1718) utn a Habsburgok birtokba kerlt, a terlet nem lett jra Magyarorszg rsze, hanem Temesi Bnsg nven kln tartomnyt hoztak ltre belle. Ezt 11 vidkre osztottk, szerb, nmet s romn hatrrezredeket lltottak fel, s a bcsi kormnynak alrendelt „Bnsgi Igazgatsg” katonai igazgatsa al helyeztk. A Bnsg terletre svb telepeseket hoztak (Mercy-terv), a magyarok s ms nemzetisgek szmra tilos volt itt a letelepeds egszen 1778-ig.
Mria Terzia nyolc vidket kivett a katonai kormnyzs all, s polgrilag, de azrt abszolt mdon igazgatta, a tbbi hrombl pedig a Bnsgi Katonai Hatrrvidk keletkezett. A magyar orszggyls tbbszr felszlalt az alkotmnyellenes llapot miatt, mg vgl az 1741. vi XVIII. trvny ltal a nyolc polgri igazgats alatt lev terletet a Magyar Kirlysg rendes kzigazgatsi szervezetbe beolvasztottk. Az 1848–49-es szabadsgharc idejn a Bnsg nyugati rszn slyos harcok folytak a szerb felkelk s a helyi magyar s nmet lakossg kztt, elssorban Fehrtemplom krnykn. A szabadsgharc leverse utn a terletet ismt elszaktottk Magyarorszgtl, s a Szerb Vajdasg-Temesi Bnsg nven Ausztriakoronatartomnya lett. Vgl az 1860. vi oktberi diploma a visszacsatolst jra elrendelte. A Temesi Bnsg teljes terlete csak a kiegyezs utn kerlt jra kzvetlen magyar kormnyzs al. A visszacsatolst az 1873. XXVII. t.-c. iktatta trvnybe.
A Bnsgot megoszt orszghatrok a trianoni bkeszerzds kvetkeztben jttek ltre 1920-ban. A terlet megtartsa rdekben kikiltottk fleg a nmet vezetk a Bnti Kztrsasgot, de az hrom htig, a szerb-francia erk bevonulsig tartott. A msodik vilghbor idejn a Nyugat-Bnsg nmet katonai igazgats alatt llott, ami oda vezetett, hogy a hbor vgn a terlet teljes nmet lakossga elmeneklt, illetve a gyztes jugoszlvpartiznok elztk vagy meggyilkoltk ket.
A jelenleg tervezett Duna-Krs-Maros-Tisza eurorgi clja lenne a terlet jbli integrlsa, ehhez azonban mg szmos politikai akadlyt kellene lekzdeni.
Hres emberek
A Bnsgbl igen sok kivlsg szrmazik:
- Balogh Edgr (1906–1996) Temesvron szletett publicista, r.
- Bartk Bla (1881–1945) Nagyszentmiklson szletett vilghr zeneszerz, zongoramvsz, zenetuds, a magyar npzenetudomny vilghr mestere.
- Itt szletett Espersit Jnos (1879–1931), a neves maki gyvd Juhsz Gyula legjobb bartja, Jzsef Attila atyai prtfogja,
- Fenyves Ferenc (1885–1935) a szabadkai Bcsmegyei Napl fszerkesztje
- Nagyszentmiklson szletett 1834-ben Heim Pter (1834–1904) mrnk, a magyar posta- s telefonhlzat kiptje, akinek firl, Heim Plrl (1875–1929) van elnevezve a budapesti gyermekkrhz.
- Herman Lipt (1884–1972) festmvsz
- Klapka Gyrgy (1820–1892) Temesvron szletett, az 1848–49-es szabadsgharc honvd tbornoka.
- grf Klebelsberg Kun (1875–1932), a 20. szzad legjelentsebb magyar kultrpolitikusa Magyarpcskrl szrmazik
- Ks Kroly (1883–1977) temesvri szlets ptsz, r, politikus, knyvkiad, grafikus, az Erdlyi Szpmves Ch megalaptja.
- Mliusz Jzsef (1909–1995) Temesvron szletett klt, r.
- Madarsz Emil (1884–1962) klt
- Makai dn (1889–1937) gyvd, Jzsef Attila gymja s sgora
- Mihailich Gyz (1877–1966) mptsz, megyetemi tanr
- Nikodemusz Elli (1923–1989) mfordt, klt
- Nikolaus Lenau (1802–1850), a nagy osztrk klt
- Rvai Mikls (1749/50–1807) nyelvsz Nagyszentmiklson szletett.
- Szkely Lszl (1877–1934) mptsz
- Temesvri Pelbrt hittudst (1440-1504) Temesvr adta a vilgnak.
- Try dn 1856. jlius 4-n szletett bben (vagy bbn), s 1917. szeptember 11-n hunyt el Pesten. Orvos volt s a szegnyek orvosnak is neveztk. A hazai turistamozgalom egyik alaptja s vezetje. A Magyar Turista Egyeslet megalaptja, elnke, a Turistk Lapjnak szerkesztje. 1898-ban hozta ltre Dobog-k els menedkhzt. Ott van emlkmve. A Magas-Ttrban a Tar-pataki-vlgyben, ptette a Try-menedkhzat, mely a mai napig mkdik. Tbb Ttra-cscsot megjrt.
- Vuk Drakovi, a Prdnyban szletett szerb politikus
- Johnny Weissmller (eredeti nevn Weissmller Jnos, 1904–1984) Temesvron / Freidorf szletett tszrs sz olimpiai bajnok, a hollywoodiTarzan-filmek fszereplje – 7 hnapos korig lt itt, amg szleivel ki nem vndoroltak Amerikba.

Resicabnya, Romnia

Karnsebes, Romnia

Temesvr, Romnia
|