Trtnete
A Duna Eurpa klnbz tjain folyik keresztl, ahol a trtnelem folyamn igen klnbz npek ltek. Mgis a Duna alapveten meghatrozta s hasonlv tette e npek trtnett, miknt tpllkforrsknt, kereskedelmi tvonalknt, illetve termszetes akadlyknt mkdtt a foly.
Krnykn kis szm neandervlgyi embertl szrmaz leletet tallni. Azonban a foly krnyknek ltalnos benpesedse csak a fels paleolitikumban, az aurignaci kultra folyamn trtnt meg. l az a feltevs, hogy ezek a npek a Duna mentn vndoroltak dl-franciaorszgi, ksbbi lakhelykhz. Az jkkorban a Duna kzvett szerepe is fokozatosan ntt. Als szakaszn a fldmvels a i. e. 6. vezredben jelent meg, a fels szakaszhoz gyorsan, a i. e. 5. vezredre elterjedtek a termels techniki. Ksbb tbb kultra innen terjedt szak-, kisebb rszben Nyugat-Eurpa fel. A bronzkorban a nagyrvi, a vaskorban a hallstatti kultra elterjedse mind-mind a Dunhoz kthet. A fmmvels korai elterjedsnek nagyban kedvezett a foly krnyki hegyek magas rctartalma. A primitv cserekereskedelem is hamar kialakult a Duna krnykn, ksbb ehhez szrazfldi utak is csatlakoztak.
kor
A mediterrn vilgban a Kr. e. 4. szzadtl egszen Augustus korig tartotta magt a Duna bifurkcijnak gondolata, azaz hogy a folyam kt gra oszlik s az egyik az Adriai-tengerbe, a msik a Fekete-tengerbe mlik.[1]
Az kori grgk szmra is hamar fontos kereskedelmi t lett a Duna (akkori nevn: Istros) elssorban als szakasza. A Duna-delta krnykn a i. e. 8. szzadban jelentek meg az els gyarmatostk, s alaptottak vrosokat. Mondk alapjn az i. e. 7. szzadban, a Fekete-tenger irnybl egszen a Vaskapuig felvitorlztak, ahol nem kockztattk a szikls, ers sodrs folyszakaszon val tovbbhaladst, s visszafordultak. A ksbbiekben a trkok foglaltk el a Duna als szakaszt a grgktl elvgva a kereskedelem lehetsgt. Kzben a foly fels szakaszn nagyban elterjedt a La Tène-i kultra.
A rmaiaki. e. 29 s 10 kztt foglaltk el a Duna jobb partjt. A ksbbiekben a foly (legfels szakaszt leszmtva) rszt kpezte a Birodalom termszetes hatrnak, amely krl erdk s hadivrosok jttek ltre a barbr npek ellen val vdekezs cljbl. Ilyen jelents erdvrosok voltak Castra Regina (Regensburg), Lauriacum (Linz), Vindobona (Bcs), Aquincum (Budapest), Singidunum (Belgrd) s Novae (Rusze). Az els hidakat is a rmaiak ptettk a Dunn, a hdfk romjai a folyn tbb helyen is fellelhetk. 106-ban Szrnyvrnl a Dunn tkelve Dacia provincit is elfoglaltk a rmaiak, ahol rtkes aranybnykat talltak, m mivel a terltet termszetes hatrral nem rendelkezett, vdelme nehzkes volt, gy 271-ben a gtok foglalhattk el.
A Duna a Rmai Birodalom kereskedelmben is fontos szerepet tlttt be. A folykrnyki provincik, elssorban Pannnia, gy komoly jelentsgre tettek szert, egyre nagyobb befolyst gyakoroltak a rmai politikra.
Kzpkor
A npvndorls korban a Duna bal partjn tbb nomd np vltotta egymst, jobb partjn viszont nagyrszt megmaradtak a korbbi rmai teleplsek, amelyeket nha kiraboltak, illetve adztattak a keletrl jv hunok, keleti s nyugati gtok, longobrdok, bolgrok s avarok. A 9. szzadban, a npvndorls utols hullmban a magyarok rkeztek a Duna medencjbe, s kalandozsaikkal a foly krnyki teleplsek sokasgt sjtottk.
1000 krl a Duna krnykn hrom j llamalakulat: Csehorszg, Magyarorszg s Bulgria jtt ltre. A Nmet-rmai Csszrsg terletn pedig egyre nagyobb szerephez jutottak a hatr menti terletek, azok kzl is leginkbb az Osztrk Hercegsg. A ltrejv llamokat a krnyez nagyhatalmak (Nmet-rmai Csszrsg s Biznci Birodalom) nem nztk j szemmel, s megprbltk elfoglalni, s Magyarorszg kivtelvel ez sikerlt is. A 11. szzad kzepre a Duna krnyknek llamszervezetei nagyrszt stabilizldtak, a fels szakasz a Nmet-rmai Birodalom, a kzps szakasz a Magyar Kirlysg, az als szakasz a Biznci Birodalom fennhatsga al kerlt.
1096 s 1099 kztt a Duna mentn – RegensburgtlBelgrdig leszmtva a magyar szakaszt – vezetett az els keresztes hbor, amelyet mg tovbbi kett kvetett 1147–1149 s 1189–1192-ben. A Duna Belgrdtl szakra lv rsznek hadit szerept a 13. szzadtl a tvolsgi kereskedelmi t szerepe vltotta fel. Az ton jelentsek voltak a Fugger-csald Erdlybl indul aranyszlltmnyai. A kereskedelem lnkltvel jbl lendletet kapott a vrosiasods: Buda, Pozsony, Bcs, Linz ebben az idben jelents fejldsen esett t. A foly krnyknek forgalmt kicsit csillaptotta, hogy 1335-ben a visegrdi kirlytallkozn Bcs elkerlsvel hztk meg a cseh–magyar kereskedelmi tvonalat.
Trkk
Mg a fels szakaszon az let egyre inkbb pezsgsnek indult, az als vidkeken az oszmn trkk kezdtek portyzni. Az oszmnok ellen tbb hadjratot is indtottak a magyar kirlyok. Az els ilyen csatt Zsigmond vvta 1396-ban, majd Hunyadi Jnos jutott el a Duna mentn egszen Vrnig a hossz hadjrat sorn. m a trkk lnyegben folyamatosan haladtak a folyn felfel: 1451-ben Szendrt, 1456-ban, majd 1521-ben Nndorfehrvrt, 1526-ban Budt, 1529-ben Bcset ostromoltk meg. Birodalmuk a 16. szzad kzepre egszen Esztergomig terjedt ki. A trkk ltal megszllt terletek s a nyugati orszgok kztti kereskedelem nagyrszt megsznt, m mindez nem volt igaz a Duna mentn, ahova a megszllt vidkek keresztny kulturlis lete koncentrldott.
A 17. szzad vgn indult meg a trk ellenrzs alatt lv terletek visszafoglalsa, amely elsknt a magyar Duna krnyk reokkupcijt jelentette. Erre az idszakra jellemz, hogy a felszabadult Duna mentt dlszlvok npestettk be. Az oszmn fennhatsg megsznse egyet jelentett a dunai hajzs komoly fellendlsvel is.
jkor
A 19. szzad komoly vltozsokat hozott a Duna letben. Ekkor kezdett csriban – elssorban Nmetorszgban s Ausztriban – a Duna menti idegenforgalom kialakulni. 1830-ban indult az els gzhaj a folyn, 1831-tl pedig mr menetrendszerv is vlt. A szemlyszllts mellett, az ruszllts is fokozdott, egyre jelentsebb ipari kzpontok alakultak ki a foly partjn elszr a nmet vidkeken, majd az Osztrk–Magyar Monarchia megalakulsval a magyar tjakon is. A hajzs megknnytse rdekben szksg volt a foly szablyozsra is, amelyet br mr a 18. szzadban megkezdtek, nagyrszt csak az 1870-es vekre lett ksz a Vaskaputl felfel.
A 19. szzad sorn jelentkeztek elszr komolyabban a nemzetisgi problmk is a Duna vlgyben. A szzad kzepre a Trk Birodalom gyenglsvel a Duna als szakaszn sorban ltrejttek a klnbz nemzetek autonm terletei (1820-ban Szerbia, 1829-ben Havasalfld, 1878-ban Bulgria), amelyek ksbb fggetlenedtek is, s a tks fejlds tjra lptek. m ezek az orszgok a ksbbiekben terleti vitk alapjn tbb hbort folytattak egymssal. Az I. vilghbort lezr Prizs krnyki bkeszerzdsek vgl egy rvid idre megszntettk a hborskodst a Duna krnykn, illetve felbomlasztottk az Osztrk–Magyar Monarchit, a foly melletti legnagyobb llamot. A kialakult j nemzetllamok ltalban nagyon rossz kapcsolatban voltak egymssal, gy a Duna hajzsa ismt korltozdott.
A II. vilghbor sorn a Duna teljes szakasza a tengelyhatalmak fennhatsg al kerlt, majd az elrenyomul Vrs Hadsereg szllta meg szinte a teljes foly mentt. 1948-ban a Duna parti szocialista orszgok megalaptottk a Duna Bizottsgot, amelyhez ksbb Ausztria, 1998-ban pedig Nmetorszg is csatlakozott. A nmetorszgi Rajna–Majna–Duna-csatorna1992-es megptse ta a foly rszt kpezi annak a 3500 km-es transzeurpai vzitnak, amely az szaki-tenger melletti Rotterdamtl a Fekete-tenger melletti Sulinig r. 1999-tl a folyami szllts nehzkess vlt, miutn a NATO 3 hidat lebombzott jvidken, Szerbiban; a roncsokat 2002-re tvoltottk el.
|